Search
  • autor

DAROVANIE KRVI A ČO TÁ ´´KRV´´ VLASTNE JE.

Spoločnosť O.M.C. Invest v spolupráci s Národnou transfúznou službou Nové Zámky opäť zorganizovala darovanie krvi. Humanitárne podujatie sa uskutočnilo v pondelok 26. marca 2018 v priestoroch Kalvín Restaurant & Pension v Rastislaviciach. Odbery krvi sú pravidelne vykonávané v priestoroch Kalvín Restaurant & Pension v Rastislaviciach už od roku 2013.

Dobrovoľného odberu v marci sa zúčastnilo 9 darcov, ktorí mali možnosť pomôcť od 7:30 do 09:30 v priestoroch reštaurácie, ktoré boli prispôsobené požiadavkám pre odber krvi. Všetkým darcom srdečne ďakujeme za darovanie úctyhodných 4,05 L krvi a tešíme sa na stretnutie pri ďalšom odbere, aby sme opäť mohli podporiť dobrú vec. Pre tých, ktorí sa v krvi moc nevyznajú, máme krátky informačný panel nižšie. Možno Vás presvedčí a na ďalšom odbere nás bude aspoň dvojnásobok hovorí Tomáš Rožič, manažér Kalvín Restaurant & Pension.

K R V

Krv tvorí 8-9% hmotnosti tela, čo predstavuje asi 5-6 l. Ženy majú v priemere asi o 10% krvi menej ako muži.Krv transportuje kyslík z pľúc ku tkanivám a orgánom, zberá CO2 z tkanív a jeho prenos do pľúc, rozvádza živiny z tráviacej sústavy ku tkanivám, rozvádza vitamíny, teplo pomáha pred cudzorodými organizmami.

Krv človeka tvoria:

krvná plazma (52-54%)

anorganické látky (voda, soli, ...)

organické látky (bielkoviny, glukóza, tuky, vitamíny, hormóny, ...)

krvné bunky (48-46%)

červené krvinky (erytrocyty)

biele krvinky (leukocyty)

granulocyty (neutrofilné, bazofilné, eozinofilné)

agranulocyty (lymfocyty, monocyty)krvné doštičky (trombocyty)

Krvná plazma

Krvná plazma je tekutina žltkastej farby (žlté zafarbenie spôsobuje farbivo bilirubín) tvorená anorganickými aj organickými látkami.Asi 90% plazmy tvorí voda. Vo vode sú rozpustené soli, najmä chlorid sodný a uhličitan sodný. Soli sú potrebné pre udržiavanie stálych osmotických pomerov a pH v krvi (7,4). Dôležitou zložkou plazmy je vápnik. Je nevyhnutný pre zrážanie krvi, činnosť svalov a stavbu kostí.

Organickú zložku tvoria hlavne bielkoviny, glukóza, tuky, vitamíny, hormóny, žlčové farbivá, močovina a kyselina močová.

Krvné bunky

Červené krvinky vznikajú v červenej kostnej dreni dlhých a plochých kostí. Vo vyššom veku sa ich produkcia znižuje. Normálny počet červených krviniek u dospelého muža je 5 mil/mm3 a u žien 4,5 mil/mm3. Životnosť červených krviniek človeka je asi 100-120 dní.

Biele krvinky (leukocyty) sú bunky s jadrom a majú rôzny tvar. V krvi je ich okolo 6-8 tis/mm3, ale pri chorobe sa ich počet zvyšuje na 15-20 tis/mm3. Biele krvinky sa tvoria v kostnej dreni, lymfocyty aj v slezine a lymfatických uzlinách. Ich životnosť závisí od druhu - 10 dní až 5 mesiacov. Leukocyty sú súčasťou obranného systému tela.

Rozdeľujú sa na:

Granulocyty tvoria viac ako 70% všetkých leukocytov. Aktívne sa pohybujú, majú schopnosť meniť tvar, môžu prenikať cez steny vlásočníc mimo krvný obeh - diapedéza - a fagocytujú. Vytvárajú hnis, ktorý sa tvorí v mieste infekcie a skladá sa prevažne z odumretých leukocytov.

Agranulocyty nemajú v cytoplazme farbiteľné granuly a jadro nemajú segmentované ako granulocyty. Patria sem:Lymfocyty tvoria približne 1/4 bielych krviniek. Dodávajú telu prirodzenú odolnosť voči chorobám, vytvárajú protilátky a chemické látky, ktoré pomáhajú chrániť bunky tela, aby nepodľahli bakteriálnej invázii. Funkcia monocytov spočíva v pohlcovaní baktérií a odstraňovaní trosiek buniek po útoku baktérií. Agranulocyty sú dôležitým komponentom špecifickej imunity.

Krvné doštičky (trombocyty) nie sú pravé bunky. Vznikajú v červenej kostnej dreni oddeľovaním časti cytoplazmy z veľkých buniek. Tvoria sa, ako všetky krvné bunky, v kostnej dreni. Ich počet je 100-300 tis/mm3 a životnosť asi 4 dni.

Zastavenie krvácania - hemostáza - je životne dôležité, lebo chráni organizmus pred stratou krvi, či dokonca pred vykrvácaním pri poranení. Pri zastavení krvácania sa zúži cieva na poranenom mieste, nahromadia sa krvné doštičky a krv sa zrazí.


136 views0 comments

Recent Posts

See All

25.11.2019 sa konal už 17. výjazd Národnej transfúznej služby SR z Nových Zámkov v priestoroch penziónu Kalvín Restaurant & Pension v Rastislaviciach. Myšlienka osloviť odberové pracovisko Národnej t