Search
  • autor

Odkiaľ pochádza pizza ?Dnešná doba je rýchla. Možno aj preto, informácie len prijímame bez toho aby sme skúmali alebo sa aspoň zamysleli odkiaľ pochádzajú. Nie, nie nejdeme polemizovať o nevysvetliteľných či konšpiračných témach.


Pizza, azda nepoznám človeka ktorý ju nemiluje. Od detí, dospelých či našich starých rodičov. Dnešná príprava pizze sa od tej pôvodnej a nie dávno minulej, od času kedy prišla aj na stoly reštaurácií na Slovensku obohatila od, prípravy bezlepkového cesta, sladkého cesta, cesta zo špaldovej múky a mnohých ďalších. Reštaurácie sa snažia prilákať svojich zákazníkov a tak ponúkajú okraje plnené syrom, opekanou slanink

No a komu vlastne vďačíme za dnešnú pizzu ? Kto a kde ju vymyslel ?

Skúsim vám tieto otázky trochu priblížiť. Roľníci, áno bolo to pôvodné jedlo roľníkov z oblasti Neapolu. Avšak celé to vzniklo úplne inak. Gréci, tí skúsili poukladať rôzne potraviny na cesto a dali to spolu zapiecť. Nuž a bola tu pizza. Neskôr, Rimania pri dobývaní Európy, si pri ťažení v Grécku pochutnávali práve na pizze. Tento postup si osvojili a priviezli si ho so sebou do Talianska. Tu sa ujal a rozšíril do pecí po celom Taliansku. Odvtedy sa experimentovalo, skúšalo nájsť tie najlepšie prísady. Potom prišiel prevrat. Áno, pizza má svoj vlastný prevrat a to v roku 1520, kedy boli do Talianska privezené prvé rajčiny. Chudoba, lacné suroviny urobili práve s tohto jedla dostupnú a chutnú pochúťku pre obyčajný ľud.

Prvá pizzeria Marotte vznikla v Neapoli až v roku 1820 čo je o 300 rokov neskôr. Prvá datovaná dodávka, doručenie pizze robil Raffaele Esposito roku 1889 z reštaurácie Pizzeria Pietro il Pizzaiolo, kde inde ako v Neapole.

Viete pre koho sa doručovala ?

Pre kráľa Umberta I. a kráľovnú Margheritu. Raffaele piekol len tri druhy pizze s rajčinamy, mozzarelou a bazalkou. Možno to bolo kvôli patriotistickej kráľovnej Margherite to nevieme. Čo vieme a to ste si už určite všimli je meno kráľovnej a teda aj názov pizze ktorý dostala. Ten sa zachoval do dnes a je jednou z najpredávanejších vôbec.


555 views0 comments

Recent Posts

See All

25.11.2019 sa konal už 17. výjazd Národnej transfúznej služby SR z Nových Zámkov v priestoroch penziónu Kalvín Restaurant & Pension v Rastislaviciach. Myšlienka osloviť odberové pracovisko Národnej t