top of page
Search
  • autor

Viete ako vznikol Valentín ?Vedeli ste, že meno Valentín má latinský pôvod ? Možno ako by si mnohí z Vás mysleli, preklad mena by malo mať význam niečo ako láska. Ste rovnako na omyle, ako sme boli my, keď sme hľadali informácie a zistili sme: Valentín v preklade znamená ´´silný´´, ´´ zdravý´´. Farba Valentínov je červená a fialová čo sa absolútne hodí k sviatku, ktorý sme si udomácnili aj na Slovensku.

Poďme však teraz trochu do histórie, aby sme sa dozvedeli, kedy, kde a ako vlastne tento sviatok vznikol. Odstránime mýtus o tom že, ho vymysleli bratia za veľkou mlákou: nemusia mať predsa všetky zásluhy či ?

Sviatok svätého Valentína ako taký sa začal sláviť v katolíckej cirkvi počas pápeža Gelasia I., 14. februára v roku 496. Tento sviatok nahradil pohanské sviatky zvané luperkálie. Tieto, sa podľa informácií slávili v Ríme už od nepamäti. Avšak slávili sa 15. februára. Rimania tímto sviatkom oslavovali rímsku vlčicu, ktorá odchovala zakladateľov mesta Romula a Rema. Zároveň sa oslavovala aj bohyňa plodnosti Juno. Tieto dni boli spájané s očistou od všetkého zlého a oslavou plodnosti. Už sme si povedali kedy a kde a teraz sa dozvieme ako. Ste zvedaví tak ako sme boli my ?

Ženy a dievčatá boli počas týchto sviatkov obdarovávané kvetmi. Oslavy častokrát prerástli do bujarých osláv a orgií. Pre tento dôvod ich pápež Gelasia zakázal. Keďže chcela cirkev vyhovieť obyvateľom tento veľmi obľúbený sviatok nahradila iným. Sviatok presunula o jeden deň skôr na 14. februára a zasvätila ho práve svätému Valetnínovi. Tomu dala do opateri snúbencov a zamilovaných.

Krásneho Valentína. No a kľudne si dajte darček len tak, alebo pusu, nečakajte na jeden deň v roku.

<